ČIŽP se zúčastnila globální Operace Thunder 2023 na potírání wildlife crime
Nelegální činnost páchaná na volně žijících druzích zvířat a rostlin (wildlife crime), která zahrnuje pytláctví, lov, sběr a obchod se zvířaty či jejich týrání, se stává klíčovým prvkem nadnárodního organizovaného zločinu. Interpol a Světová celní organizace (WCO) proto od roku 2017 každoročně koordinují Operaci Thunder, jejímž cílem je eliminovat nezákonné obchodování s ohroženými druhy zvířat a rostlin. Do operace se v roce 2023 zapojila jak policie, tak i celníci a úředníci rezortů životního prostředí ze 133 zemí včetně České republiky.
České složky odhalily v souvislosti s operací třináct nelegálních aktivit, které vedly k zadržení či zabavení exemplářů ohrožených druhů a následnému zahájení řízení s dotčenými subjekty. Za nejvýznamnější případ lze považovat zabavení 750 tablet tzv. tradiční asijské medicíny, obsahujících výtažky chráněné holoparazitické rostliny Cistanche deserticola, které odhalili pracovníci Celního úřadu Praha Ruzyně v součinnosti s inspektory oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí. Tablety byly nalezeny u pasažéra cestujícího z Vietnamu a měly být přes Českou republiku dopraveny na Slovensko. Dalším významným případem bylo zadržení osmi jedinců tzv. ,,drápkatých opic" z čeledi kosmanovití, konkrétně dvou kosmanů bělovousých, čtyř tamarínů pinčích a dvou tamarínů žlutorukých. Oba případy se dostaly do týdenních bulletinů Interpolu, kde byly zveřejňovány stěžejní výsledky letošního ročníku operace. ,,České republika patří mezi země s vysokou mírou tohoto typu nelegální činnosti. Její potírání považuji za klíčové a hodlám aktivitu inspekce v této oblasti nadále posilovat," uvedl Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí.
V rámci Operace Thunder od 2. do 27. října 2023 celníci a policisté po celém světě zatkli přibližně 500 osob a zabavili 2 000 zvířat a rostlin chráněných dle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Mezi 2 114 záchyty bylo více než 300 kg slonoviny, tisíce želvích vajec, 30 tun rostlin, desítky částí těl velkých koček, rohy nosorožců, primáti nebo ptáci. Úřady zabavily také 2 624 kubíků chráněného exotického dřeva, kterými by bylo možné naplnit přibližně 440 přepravních kontejnerů. Účast kontrolních orgánů na operaci byla nejvyšší za posledních sedm let.
Více informací o Operaci Thunder 2023 naleznete v tiskové zprávě Interpolu:
Nekontrolovaný obchod s ohroženými druhy zvířat a rostlin může přispět k vyhubení těchto druhů v přírodě. Účelem Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) je proto ochrana ohrožených druhů pomocí regulace obchodu s nimi. Zvířata a rostliny chráněné CITES nemohou být převáženy přes hranice bez speciálního povolení. CITES se vztahuje na více než 40 000 druhů živočichů a rostlin, chrání nejen živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich. Exemplářem CITES tedy může být i kabelka z krokodýla, boty z krajtí kůže, vycpanina, soška ze slonoviny či vzácného dřeva, úlomek korálu nebo právě také tradiční čínská medicína s obsahem chráněných zvířat či rostlin apod.
Důležité kontakty a další informace o CITES naleznete ZDE.