Neděle, 24. listopadu 2024

Zakažte bisfenoly ve spotřebním zboží v celé Evropě, požadují spotřebitelské a ekologické organizace

Zakažte bisfenoly ve spotřebním zboží v celé Evropě, požadují spotřebitelské a ekologické organizace

Arnika a dTest z Česka, spolu s organizacemi z Maďarska, Rakouska, Slovinska a Slovenska, společně vyzývají k okamžitému zásahu škodlivých látek ve spotřebním zboží. Podle nedávno zveřejněné studie bylo nalezeno alarmující množství bisfenolů ve spodním, především ženském, prádle.

Apel organizací přichází poté, co Arnika společně s dTestem uveřejnila výsledky testů, podle kterých obsahuje běžně prodávané spodní prádlo alarmující koncentraci bisfenolů, které narušují hormonální systém. Testovalo se 166 vzorků spodního prádla, 79 z nich bylo dostupných na českém a slovenském trhu, zbytek pocházel z Maďarska, Rakouska a Slovinska. Test ukázal, že 82 % prádla ze syntetických vláken obsahovalo nebezpečné bisfenoly. Obsahovalo jej největší mírou dámské spodní prádlo, nejčastěji vyráběné ze syntetických látek.
Nejvyšší zjištěná koncentrace (zjištěná u výrobku koupeném v Rakousku) dosahovala 301 mg/kg, tj. více než 350krát vyšší než maximální bezpečný limit EU (0,8 mg/kg). Největší riziko výskytu bisfenolů bylo spojeno se syntetickými vlákny, jako je polyamid a polyester.
"V České republice a celé Evropě již existují kroky k omezení bisfenolů ve spotřebním zboží, například zákaz jejich použití v kojeneckých lahvích. To ale nestačí. Bisfenol A je stále nahrazován jinými variantami, jako je bisfenol S nebo F, které mohou být stejně škodlivé. Proto je nezbytné přijmout na celoevropské úrovni komplexní zákaz celé skupiny bisfenolů. Zároveň je nutné regulovat i další škodlivé chemické látky, které se hromadí v životním prostředí a mají dlouhodobé dopady na zdraví lidí a ekosystémů, a to nejen ve spotřebním zboží, ale i v těch průmyslových aplikacích, které jsou významným zdrojem emisí těchto látek do životního prostředí. Evropa by měla být lídrem v oblasti ochrany veřejného zdraví a životního prostředí, a přísná regulace škodlivých látek je krok správným směrem," říká Karolína Brabcová, odbornice na toxické látky ve spotřebním zboží v Arnice.
Testy ukázaly, že praním lze z prádla odstranit bisfenoly jen částečně. ,,Ani praní nepomáhá bisfenoly zcela odstranit. Chemikálie se mohou uvolnit z jedné části prádla a kontaminovat jinou. A co více, tyto látky se mohou dostávat do odpadních vod a putovat dále životním prostředím," upozorňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Součástí studie byl také průzkum mezi více než dvěma tisíci evropskými spotřebiteli, kteří se vyslovili pro přísnější regulaci škodlivých látek v běžných produktech. Většina respondentů uvedla, že by se vyhnula nákupu produktů obsahujících toxické látky, pokud by o tom byla informována.
Spotřebitelské a ekologické organizace vyzývají k akci
Na základě těchto zjištění vyzývají organizace z pěti evropských zemí orgány EU k okamžitému jednání. Výsledky testů spotřebního zboží ukazují na naléhavou potřebu rozhodných kroků EU k ochraně zdraví spotřebitelů a životního prostředí. Přijetím přísnější regulace a větší transparentnosti spotřebního zboží může Evropa zajistit bezpečnější budoucnost pro všechny.
Proto vyzývají k:
? Celoevropskému zákazu bisfenolů a jejich derivátů ve všech produktech do roku 2029.
? Zavedení digitálního pasu výrobku, který by poskytl detailní informace o chemickém složení textilu a dalšího spotřebního zboží.
? Zahrnutí bisfenolů mezi látky, které by měly být globálně zakázány pro použití v plastech v rámci nově vznikající plastové úmluvy, která se v příštích týdnech bude vyjednávat v Busanu v Jižní Koreji na půdě OSN.
Výzvu pro evropské politiky, aby do roku 2029 zakázali všechny rizikové látky ve spotřebním zboží, za téměř 50 dní od jejího zveřejnění podpořilo již téměř 4800 spotřebitelů hlavně z Česka, Maďarska, Slovinska a Slovenska. I vy ji můžete podpořit svým podpisem:
na webu dTestu: www.dtest.cz
Kompletní výsledky testů s komentářem najdete v angličtině ZDE
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů