Cestovní ruch přispívá ke třem rozměrům udržitelného rozvoje a dosažení Cílů udržitelného rozvoje, jako jsou ekonomický růst, snižování chudoby a ochrana životního prostředí.
17. února - Světový den odolnosti cestovního ruchu
Pro mnoho rozvojových zemí, včetně nejméně rozvinutých zemí, malých ostrovních rozvojových států, zemí v Africe a zemí se středními příjmy, je cestovní ruch hlavním zdrojem příjmů, příjmů v cizí měně, daňových příjmů a zaměstnanosti. Protože cestovní ruch spojuje lidi s přírodou, udržitelný cestovní ruch má jedinečnou schopnost podněcovat odpovědnost k životnímu prostředí a ochranu životního prostředí.
Udržitelný cestovní ruch, včetně ekoturistiky, je průřezovou činností, která může přispět ke třem rozměrům udržitelného rozvoje a dosažení cílů udržitelného rozvoje podporou hospodářského růstu, zmírněním chudoby, vytvářením plné a produktivní zaměstnanosti a důstojné práce pro všechny.
Může také hrát roli při urychlení změny směrem k udržitelnějším modelům spotřeby a výroby a podpoře udržitelného využívání oceánů, moří a mořských zdrojů, podpoře místní kultury, zlepšení kvality života a ekonomického posílení žen a mladých lidí, původních obyvatel. obyvatel a místních společenství a podpora rozvoje venkova a lepších životních podmínek venkovského obyvatelstva, včetně drobných zemědělců a rodinných farmářů.
Využití udržitelného a odolného cestovního ruchu jako nástroje k podpoře udržitelného a inkluzivního hospodářského růstu, sociálního rozvoje a finančního začlenění umožňuje formalizaci neformálního sektoru, podporu mobilizace domácích zdrojů a ochrany životního prostředí a vymýcení chudoby a hladu, včetně zachování a udržitelné využívání biologické rozmanitosti a přírodních zdrojů a podpora investic a podnikání v udržitelném cestovním ruchu.
Globální den odolnosti cestovního ruchu (17. února), vyhlášený Valným shromážděním v rezoluci A/RES/77/269 , si klade za cíl zdůraznit potřebu podporovat odolný rozvoj cestovního ruchu, aby se vypořádal s otřesy, s přihlédnutím ke zranitelnosti odvětví cestovního ruchu vůči mimořádným událostem. . Je to také výzva pro členské státy, aby vyvinuly národní strategie pro obnovu po poruchách, mimo jiné prostřednictvím spolupráce soukromého a veřejného sektoru a diverzifikace činností a produktů.
2027 ? Mezinárodní rok udržitelného a odolného cestovního ruchu
V únoru 2024 se Valné shromáždění rozhodlo vyhlásit rok 2027 Mezinárodním rokem udržitelného a odolného cestovního ruchu.
Vyzvala všechny státy, systém OSN a všechny ostatní aktéry, aby využili mezinárodního roku k podpoře akcí na všech úrovních, včetně mezinárodní spolupráce, ak podpoře udržitelného a odolného cestovního ruchu jako prostředku k podpoře a urychlení udržitelného rozvoje.
Zdroj: https://www.un.org/en/observances/tourism-resilience-day