Čtvrtek, 6. února 2025

Pracovní skupina řešící dopady trampingu v CHKO Kokořínsko začala fungovat

Pracovní skupina řešící dopady trampingu v CHKO Kokořínsko začala fungovat

Pracovní skupina řešící dopady trampingu v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj začala v pátek oficiálně fungovat. Do půl roku má představit návrh doporučení ohledně využívání i případné likvidace trampských nocovišť. Členy skupiny jsou zástupci obcí, vlastníků pozemků, správců lesních majetků, muzeí, vědců, Národního památkového ústavu a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), odpověděla na dotaz ČTK Karolína Šůlová z AOPK.

Na úvodním jednání skupiny se její členové podle Šůlové především domluvili, jak bude skupina pracovat a co je jejím cílem. "Měla by definovat přístup k problematice návštěvnosti a trampských nocovišť včetně otázky jejich další likvidace či využívání, to vše za podmínek platné legislativy," uvedla Šůlová.

Pracovníci CHKO v minulosti zaevidovali přes 120 míst opakovaně či trvale využívaných jako trampské kempy. Byly zařazené do tří kategorií podle závažnosti dopadů na přírodu a 30 nejproblematičtějších bylo odstraněno. "V minulých dnech proběhla kontrola několika v minulých letech zlikvidovaných trampských nocovišť, u dvou byly odstraněny zárodky jejich obnovy," uvedla Šůlová.

Na řešení situace zatím není jednotný názor, někteří odpůrci trampů chtějí zlikvidovat všechna tábořiště, další část veřejnosti i odborníků poukazuje na to, že trampové jezdili do regionu už desítky let před vznikem chráněné krajinné oblasti v roce 1976. Šůlová už dříve řekla, že tramping ochránci přírody dlouhodobě vnímají jako jednu z šetrných forem poznávání přírody a krajiny, zejména pokud jde o pobyt v přírodě včetně nocování se snahou zanechávat co nejméně pobytových stop.

V prosinci v čele CHKO Kokořínsko - Máchův kraj skončil Ladislav Pořízek, nový ředitel vzejde z konkurzu. Vedením je pověřený Luboš Beran, který dosud působil jako zástupce ředitele. Důvody Pořízkova odchodu blíže nekomentovali ani zástupci CHKO ani Pořízek na dotaz ČTK. "Současné personální řešení je dočasné a dále se bude postupovat dle služebního zákona," sdělila nyní ČTK Šůlová.

Foto: Autor: Matěj Baťha - Tato fotografie vznikla v rámci třetího ročníku grantu fotografie českých obcí., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15360374

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů