Středa, 20. listopadu 2024

Nová SVHC látka: DPBMPO

Nová SVHC látka: DPBMPO

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) rozšířila seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy pro případné zahrnutí do přílohy XIV, o novou látku: Diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl) phosphinoxide (DPBMPO). Tato chemická látka je využívaná zejména v průmyslu, a to jako zpomalovač hoření a změkčovadlo v polymerních směsích, lepidlech a tmelu. Na seznam látek pro případné zahrnutí do příloha XIV, byla přidána z důvodu svého možnému toxického vlivu na reprodukci.

Co to znamená pro Vaši společnost? Ať už společnosti používají tuto látku jako takovou, ve směsi, či ji začleňují do svých výrobků, vyplývá pro vás dle Nařízení REACH několik povinností.
  • Pokud výrobek obsahuje SVHC látku v koncentraci vyšší než 0,1 % (hmotnostních), musí dodavatelé poskytnout svým zákazníkům a spotřebitelům informace o přítomnosti této látky, a také o tom, jak ji bezpečně používat.
  • Dovozci a výrobci předmětů musí agentuře ECHA oznámit, zda jejich předmět obsahuje látku ze seznamu kandidátských látek, a to do šesti měsíců od data jejího zařazení na seznam.
  • Dodavatelé látek z EU a EHP, které jsou uvedeny na seznamu a jsou dodávány buď samostatně, nebo ve směsích, musejí aktualizovat bezpečnostní listy, které poskytují svým zákazníkům.
Podle Rámcové směrnice o odpadech mají společnosti dále povinnost oznámit agentuře ECHA, pokud jejich výrobky obsahují látky vzbuzující mimořádné obavy v koncentraci přesahující 0,1 % hmotnosti. Tyto informace jsou zveřejňovány v databázi SCIP (Substances of Concern In Products), kterou spravuje agentura ECHA. Navíc také platí, že podle nových pravidel EU pro ekoznačku nesmějí být výrobky obsahující látky SVHC (Substances of Very High Concern) označeny ekoznačkou.
Seznam SVHC látek nyní obsahuje 242 položek - některé z nich tvoří skupiny chemických látek, takže celkový počet ovlivněných chemických látek je vyšší.
Společnosti by měly také sledovat, zda nebude tato látka v budoucnu zařazena na Seznam látek podléhajících autorizaci, což by znamenalo, že její používání bude možné pouze po získání speciální autorizace od Evropské komise.
Závěrem lze říci, že společnosti musí být proaktivní a zajistit, aby splňovaly všechny požadavky týkající se oznamování, komunikace a správy informací o nebezpečných látkách. Tímto způsobem mohou minimalizovat rizika pro zdraví lidí a životní prostředí a zároveň se vyhnout právním komplikacím.


Autor: Monika Šrubařová, Sources-Matter s.r.o.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů