Chemický průmysl přechází k udržitelné výrobě. Ne všechny škodlivé látky ale mají použitelnou alternativu
,,Aktivity směřující k ekologii a udržitelnosti mají pozitivní efekt zejména na zlepšení veřejného zdraví, snižování znečištění a emisí skleníkových plynů, produkci odpadů či závislost na fosilních palivech. Otázkou ale je dopad na konkurenceschopnost a ekonomická efektivnost postupného přechodu na čistší technologie," říká Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky.
Český chemický průmysl dělá významné kroky směrem k ekologizaci výroby a k udržitelnosti, ale stále je před ním řada výzev. Mezi nejdůležitější patří dostupnost a vysoké ceny energií, neboť přechod na obnovitelné zdroje energie chemickou výrobu ještě prodraží. ,,Investice do ekologických technologií jsou finančně velmi náročné, což může být překážkou hlavně pro menší firmy. Pokud tomuto trendu nezvládnou efektivně přizpůsobit své procesy a strategie, nebudou mít dostatečný finanční kapitál a zdroje, ovlivní to jejich konkurenceschopnost," říká Souček.
Mnohé firmy se však snaží využít příležitost a investují do vývoje ,,zelených" chemikálií, které jsou méně toxické a mají nižší uhlíkovou stopu. ,,Tyto inovace mohou nejen snížit negativní dopady na životní prostředí, ale také zvýšit ziskovost a růst chemických podniků. Představují nové příležitosti zejména pro firmy, které se dokážou rychle přizpůsobit," doplňuje Souček.
Celý článek včetně komentářů I. Součka a speciální přílohu HN naleznete ZDE