Nové SVHC látky: Kandidátní seznam nyní obsahuje 247 látek
Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) v lednu rozšířila seznam látek
vzbuzujících mimořádné obavy pro případné zahrnutí do přílohy XIV, o dalších pět
látek:
Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) v lednu rozšířila seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy pro případné zahrnutí do přílohy XIV, o dalších pět látek:
1. Octamethyltrisiloxan (CAS číslo: 107-51-7)
2. Perfluamin (CAS číslo: 338-83-0)
3. O,O,O-trifenylfosforothioát (CAS číslo: 597-82-0)
4. 6-[(C10-C13)-alkyl-(rozvětvený, nenasycený)-2,5-dioxopyrrolidin-1-yl]hexanová kyselina (CAS číslo: 2156592-54-8)
5. Reakční směs triphenylthiophosphate a terciárně butylovaných fenylových derivátů (CAS číslo: 192268-65-8)
Tyto chemické látky mají široké využití v průmyslu, mezi které patří použití v čistících prostředcích, mazivech, tukových směsích, obráběcích kapalinách, polymerech, lepidlech, tmelech, nátěrech a obecně pro výrobu elektrických, elektronických a optických zařízení a strojů a vozidel.
Dále proběhla aktualizace u již zahrnuté látky, Tris(4-nonylfenyl, rozvětvený a lineární) fosfit, která se používá v polymerech, lepidlech, tmelech či nátěrových hmotách. Aktualizace této látky byla proto, aby odrážela, že je endokrinním disruptorem působícím na životní prostředí.
Dále proběhla aktualizace u již zahrnuté látky, Tris(4-nonylfenyl, rozvětvený a lineární) fosfit, která se používá v polymerech, lepidlech, tmelech či nátěrových hmotách. Aktualizace této látky byla proto, aby odrážela, že je endokrinním disruptorem působícím na životní prostředí.
Co to znamená pro Vaši společnost? Ať už společnosti používají tuto látku jako takovou, ve směsi, či ji začleňují do svých výrobků, vyplývá pro vás dle Nařízení REACH několik povinností.
- Pokud výrobek obsahuje SVHC látku v koncentraci vyšší než 0,1 % (hmotnostních), musí dodavatelé poskytnout svým zákazníkům a spotřebitelům informace o přítomnosti této látky, a také o tom, jak ji bezpečně používat.
- Dovozci a výrobci předmětů musí agentuře ECHA oznámit, zda jejich předmět obsahuje látku ze seznamu kandidátských látek, a to do šesti měsíců od data jejího zařazení na seznam.
- Dodavatelé látek z EU a EHP, které jsou uvedeny na seznamu a jsou dodávány buď samostatně, nebo ve směsích, musejí aktualizovat bezpečnostní listy, které poskytují svým zákazníkům.
Podle Rámcové směrnice o odpadech mají společnosti dále povinnost oznámit agentuře ECHA, pokud jejich výrobky obsahují látky vzbuzující mimořádné obavy v koncentraci přesahující 0,1 % hmotnosti. Tyto informace jsou zveřejňovány v databázi SCIP (Substances of Concern In Products), kterou spravuje agentura ECHA. Navíc také platí, že podle nových pravidel EU pro ekoznačku nesmějí být výrobky obsahující látky SVHC (Substances of Very High Concern) označeny ekoznačkou.
Seznam SVHC látek nyní obsahuje 247 položek - některé z nich tvoří skupiny chemických látek, takže celkový počet ovlivněných chemických látek je vyšší. Společnosti by měly také sledovat, zda nebude tato látka v budoucnu zařazena na Seznam látek podléhajících autorizaci, což by znamenalo, že její používání bude možné pouze po získání speciální autorizace od Evropské komise.
Je tedy klíčové, aby společnosti přistupovaly k řízení nebezpečných látek proaktivně - nejen splněním legislativních požadavků na oznamování a komunikaci, ale také efektivní správou informací. Tak mohou minimalizovat rizika pro lidské zdraví i životní prostředí a zároveň se vyhnout právním dopadům, či poškození vlastní reputace.
Autor: Monika Šrubařová, Sources-Matter s.r.o.
Sdílet článek na sociálních sítích