Sobota, 30. listopadu 2024

Čeští výzkumníci navrhli, jak co nejlépe pěstovat perspektivní oves

Čeští výzkumníci navrhli, jak co nejlépe pěstovat perspektivní oves

Oves je plodinou s velkým potenciálem. Kromě jeho klasického využití v potravinářství a jako krmiva, narůstá také zájem farmaceutických či kosmetických firem. Odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. (VÚRV) se proto zaměřili na metody pěstování, účinné ochrany a zvýšení výnosů. Kompletní poznatky jsou přístupné všem zájemcům na webových stránkách ústavu.

Oves je nutričně vysoce kvalitní multifunkční plodinou a současně méně náročnou na pěstební podmínky. Perspektivní se tak jeví i s ohledem na snižování vstupů do zemědělství v duchu evropských závazků v rámci tzv. Green Dealu. V osevním postupu navíc působí jako zlepšující plodina, tedy plodina, která působí příznivě na reprodukci půdní úrodnosti. Stav půdy po zrušení jejího porostu je tedy lepší, než v jakém stavu jí zanechala předchozí plodina. Jeho potenciál je tedy značný.
,,Oves má poměrně vysoký obsah tuku s vhodným poměrem nasycených a nenasycených mastných kyselin s vysokým obsahem kyseliny linolové, olejové a palmitové. Je pro něj charakteristický unikátní výskyt avenanthramidů, u kterých byly v posledním desetiletí prokázány antioxidační, protirakovinné i protizánětlivé účinky. Cenný je také obsah betaglukanů i vitamínů skupiny B s mnohými pozitivními účinky na organismus," uvedla vedoucí výzkumného týmu Ing. Jana Chrpová, Csc. z VÚRV a dodala: ,,Tradice potravinářského využití ovsa není u nás tak velká jako v severozápadní Evropě. Od přelomu tisíciletí ale pro tyto jeho prospěšné vlastnosti zájem o oves stoupá i u nás. Proto jsme se ve studii zaměřili na ucelení poznatků pro jeho efektivní pěstební technologie."
Tradičně je v Česku pěstovaný oves setý, méně známý a využívaný je oves nahý, který má obilky bez slupek, což je výhodné pro následné potravinářské využití. U nás se více než polovina produkce ovsa využívá ke krmným účelům. Je vhodný i pro zelené krmení, seno, výrobu horkovzdušných úsušků a pro siláže z celých rostlin i do luskovinoobilních krmných směsek. Využívá se jako krycí plodina pro víceleté pícniny. Optimální předplodinou jsou okopaniny, jetel, jetelotráva nebo luskoviny.
,,V současné době, kdy v osevních sledech převažují ozimé obilniny a ozimá řepka, může zařazení ovsa významně přispět nejen k redukci plevelů, ale i houbových chorob. Zajímavé u něj je, že obsah avenanthramidů v listech bývá spojován právě s odolností k houbovým chorobám, například chorobám pat stébel. Proto se ošetření proti nim ani běžně neprovádí. Odrůdová rezistence není u ovsa systematicky sledována jako u pšenice. Podle našich vlastních poznatků i údajů z vědecké a odborné literatury však zřejmé, že existují rozdíly mezi odrůdami, které je třeba brát v úvahu," vysvětlila Jana Chrpová.
Ve volně přístupné studii výzkumníci zpracovali ucelenou metodiku popisující vhodné technologie pěstování ovsa setého a ovsa nahého. Pěstitelé se mohou dozvědět o nejvýznamnějších škůdcích a chorobách, které produkci ovsa ohrožují, a jak plodinu správně ošetřit. Na co si dávat pozor při volbě herbicidů, jak vybírat vhodnou odrůdu, jaké volit či nevolit předplodiny, jak připravit půdu a volit poměr základních živin. Čím nejlépe hnojit, jak vysévat, volit správnou dávku dusíku, ošetřovat pole po setí. Podle čeho určit správnou dobu sklizně, jak nakládat s plodinou při dodržování zásad ekologického zemědělství a mnoho dalšího.
,,Problematice chorob u ovsa jsme se v našem týmu věnovali především v rámci řešení mezinárodních projektu HealthyMinorCereals," podotkla Jana Chrpová. V rámci něj získal výzkumný tým nové poznatky o odolnosti ovsa k významným patogenům, jako jsou rez travní, rez ovesná, sněť prašná ovesná nebo Fusarium. ,,V pokusech jsme zjistili, že odrůdy ovsa nahého po infekci patogeny z rodu Fusarium akumulují méně mykotoxinů než odrůdy ovsa setého," zdůraznila Jana Chrpová.
Metodika pro pěstování ovsa je volně přístupná na webu vurv.cz nebo selton.cz.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů