Přednáška slaměno-hliněné domy, jejich výhody a nevýhody
20.9.2012
Přednáška, diskuse
V současné době se dostává stále více do popředí spotřeba energií u staveb. V posledních létech prudce narůstá počet nízkoenergetických a pasivních domů. Tato nízkoenergetické výstavba vyžaduje použití velkého objemu izolací. Zde se nabízí možnost použití přírodních materiálů, které jsou energeticky nenáročné při zpracování a tím cenově výhodné. Jednoznačně nejvíce používaným materiálem v přírodním stavění je sláma a hlína. Tyto materiály jsou velmi levné, ale podle způsobu jejich použití může prudce narůst pracnost na stavbě! Několik možných rozdílných konstrukcí a jak si ušetřit peníze i práci si ukážeme na příkladech několika staveb.
Kdo si chcete zlepšit vnitřní klima hliněnými omítkami nebo postavit zdravý dům nebo vás zajímají stěhovatelné domy a jurty.
Již se objevuje po ČR a SR více seminářů na slaměné stavby a hliněné omítky. Je dobře, že se některé informace šíří, ale také mi narůstá poslední dobou práce s řešením problémů na různých konkrétních stavbách, které byli dopředu navrženy ŠPATNĚ ! Tímto chci varovat architekty a stavaře před některými technikami, které mohou stavbu dosti prodražit a že jich již znám hodně. Způsobit problémy s hořlavostí, průvzdušností, vymývání omítek deštěm a praskání omítek i po letech !!!... Což poté spíše další zájemce odrazuje !
Práce se slámou a hlínou se zdá na první pohled jednoduchá, ale pokud chcete opravdu postavit kvalitní dům s dlouhou životností a za nízkou cenu - je daleko náročnější na informace než se může zdát...
Přednášku povede stavitel Petr Skořepa
Jenž staví a učí jak dobře a levně stavět z místních přírodních a recyklovaných zdrojů kvalitní obydlí, jenž užitnou hodnotou a energetickou nenáročností předčí dnešní běžnou výstavbu, životností a odolností se vyrovnají. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Vnitřní a vnější prostředí kolem obydlí propojuje, řeší hospodaření s vodou, energií a odpady tak, aby se vše co nejefektivněji využilo. Navrhuje soběstačné domy (i stěhovatelné domy), bez nutnosti napojení na jakékoli sítě.