Před 10 lety objevili Češi v Íránu nejdelší solnou jeskyni
Před deseti lety, 16. ledna 2006, objevili čeští speleologové v jižním Íránu ve spolupráci s íránskými kolegy nejdelší solnou jeskyni na světě. Tuto 6580 metrů dlouhou jeskyni Tří naháčů expedice objevila už v roce 1999, v lednu 2006 ale nalezla její propojení s jeskyní Velký ponor.
Expedice českých geologů jeskyňářů nazvaná Namak (sůl) v roce 2006 zkoumala solné jeskyně na jihoíránském ostrově Kešm. Jeskyňáři působili pod zemí dohromady více než 500 hodin, najednou i 20 hodin, přičemž v íránských jeskyních bylo na rozdíl od těch českých velké vedro, pobyt znepříjemňovala i všudepřítomná sůl. Jeskyně o takřka 900 metrů přesahuje délku jeskyně Malham v Izraeli, která předtím držela v tabulce solných jeskyní primát. Čeští speleologové byli v Íránu poprvé již v roce 1998.
Objev se později dočkal i filmového zpracování v osmadvacetiminutovém dokumentu režiséra Vladimíra Fanty. Film, který natočil účastník expedice kameraman Evžen Janoušek, zachycuje průzkum neznámých částí jeskyní a vysvětluje proces vzniku solného krasu. Diváci mohou spolu s autory objevovat málo známou přírodní rezervaci na ostrově Kešm a seznámit se s všedním životem vědců jeskyňářů, kteří strávili několik týdnů v extrémních podmínkách solné jeskyně a jejího nehostinného okolí.