Mezinárodní den hor patří k relativně mladým svátkům, protože jej jako významný den vyhlásilo OSN teprve v roce 2003. Jeho smyslem je podpora trvale udržitelného rozvoje hor a horských oblastí i za cenu omezení turistiky.
11. prosinec - Mezinárodní den hor
Tento svátek navazuje na Mezinárodní rok hor, který se konal od 11.12.2001 do 11.12.2002 a byl OSN vyhlášen z iniciativy Organizace pro zemědělství a výživu.
Symbol Mezinárodního dne hor se skládá ze tří rovnostranných trojúhelníků vyrůstajících z pomyslné vodorovné čáry. Převážně černé trojúhelníky znázorňují hory, první zleva má modrý ,,diamant" na vrcholu, znázorňující ledovce a sněhovou pokrývku, dávající životodárnou vodu, kolečko uvnitř prostřední ,,hory" znázorňuje surovinové zdroje, a zelená plocha v části třetí ,,hory" představuje plodiny a zemědělskou produkci v horských oblastech.
Smyslem a cílem Mezinárodního dne hor je zejména podpora trvale udržitelného rozvoje horských oblastí a upozornění na možnosti i omezení při využívání hor, tedy snaha upozornit na problematiku, která je stejná na tibetských náhorních plošinách jako ve vysoko položených jihoamerických andských oblastech. Zaměření dne hor se každý rok mírně mění .
Hory jsou přírodním klenotem, kterého bychom si měli vážit.Žije v nich 15 % světové populace a nachází se v nich přibližně polovina světových ohnisek biologické rozmanitosti. Poskytují sladkou vodu pro každodenní život poloviny lidstva, pomáhají udržovat zemědělství a dodávají čistou energii a léky.
Hory jsou bohužel ohroženy změnou klimatu , nadměrným využíváním a kontaminací, což zvyšuje rizika pro lidi i planetu.
S pokračujícím oteplováním globálního klimatu tají horské ledovce, což má vliv na zásoby sladké vody po proudu, a horští lidé - jedni z nejchudších na světě - čelí ještě většímu boji o přežití.
Strmé svahy znamenají, že kácení lesů pro zemědělství, osídlení nebo infrastrukturu může způsobit erozi půdy a ztrátu životního prostředí. Eroze a znečištění poškozují kvalitu vody tekoucí po proudu a produktivitu půdy. Více než 311 milionů venkovských obyvatel horských oblastí v rozvojových zemích žije v oblastech vystavených postupné degradaci půdy, přičemž 178 milionů z nich je považováno za ohrožené nedostatkem potravin.
Tento problém se týká nás všech. Musíme snížit naši uhlíkovou stopu a pečovat o tyto přírodní poklady.