V Evropě začíná nová éra: bez klecí
NESEHNUTÍ s radostí vítá závazek Evropské komise ukončit do roku 2027 klecové chovy hospodářských zvířat v zemích EU. Hlavním podnětem k tomuto rozhodnutí byla celoevropská občanská iniciativa Konec doby klecové, do které se NESEHNUTÍ svou činností zapojilo. Pro zrušení klecí pro slepice, prasnice, telata, králíky a další hospodářská zvířata se členové a členky komise vyslovili na konci června.
Přes 300 milionů hospodářských zvířat ze zemí EU tráví většinu svého života v klecích. To se má ale do roku 2027 změnit. Klece a těsné kotce, které zvířata výrazně omezují v přirozeném chování a pohybu, postupně nahradí přijatelnější formy chovu. Legislativní návrh, který zruší a následně zakáže klecové chovy, chce Evropská komise předložit do konce roku 2023. "Je to slepičí krůček pro člověka, ale skok ke svobodě pro slepici! Mám velikou radost a jsem pyšná na všechny, kteří se svými podpisy připojili a kampaň podpořili," komentuje rozhodnutí členka programu NESEHNUTÍ Za práva zvířat Eva Jašková.
Konec doby klecové, ke kterému závazek Evropské komise směřuje, je zásluhou společného úsilí celkem 170 evropských nevládních organizací a spolků koordinovaných organizací Compassion in World Farming (CIWF). Tato iniciativa sesbírala podpisy od téměř milionu a půl lidí, kterým osud hospodářských zvířat není lhostejný. "Někdy se setkáváme s pochybnostmi, zda vůbec mají občanské kampaně nějaký smysl. Konec doby klecové jasně říká, že mají, a je tak přelomový nejen pro zvířata. Ukazuje, že hlas veřejnosti může mít velký vliv a přinést zásadní pozitivní změny. Bez neskutečného úsilí Compassion in World Farming, dalších organizací i podporující veřejnosti, by konec klecí nebyl možný," říká další člen týmu NESEHNUTÍ Za práva zvířat Martin Hyťha.
Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a členka výboru iniciativy Konec doby klecové, k tomu dodává: ,,Odpověď Komise je jednoznačně pozitivní a naše iniciativa slaví velký úspěch. Jsem nesmírně hrdá na to, že Česká republika hrála ve vyjednávání o výsledném rozhodnutí Komise významnou kladnou roli. Zvířatům, která dnes a denně trpí v klecích, konečně svítá naděje na život, který stojí za to žít."
NESEHNUTÍ se do boje za konec klecí zapojilo kampaní Hlava na hlavě. Jejím základem je unikátní on-line mapa velkochovů hospodářských zvířat s fotogaleriemi z mnohých z nich. "Ukázali jsme široké veřejnosti, co se za branami velkochovů děje, a jaké jsou reálné podmínky života hospodářských zvířat.
A to včetně věcí, které by velkochovatelé raději zachovali skryté," vysvětluje Hyťha. Na stránce hlavanahlave.cz se navíc lidé stále mohou dozvědět více o dopadech velkochovů na naše zdraví, životní prostředí a klima. Stránka také nabízí příběhy zvířat, kterým se se štěstím podařilo vyhnout životě
v kleci za zdmi velkochovu.
Kromě sběru podpisů pod evropskou občanskou iniciativu a mapování českých velkochovů pořádalo NESEHNUTÍ veřejné akce, informovalo o tématu na sociálních sítích, nebo společně s hudební skupinou Zelené koule natočilo výmluvný videoklip k písni Hlava na hlavě.
"Děkujeme všem, kdo se do kampaně zapojili, ať už podpisem, dobrovolnou prací, sdílením informací nebo finančním darem. Organizace podílející se na kampani budou ve své práci samozřejmě pokračovat a mimo jiné také sledovat, jak je rozhodnutí Evropské komise naplňováno," uzavírá koordinátor mediálních aktivit NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec.
Kromě konce klecových chovů na území Evropské unie chce komise také zajistit, aby stejné podmínky chovu platily i pro dovozce živočišných produktů ze zemí mimo EU. Tento krok má zabránit přesunu chovu zvířat v nevyhovujících podmínkách do jiných zemí i znevýhodnění evropských zemědělců.