Vláda odložila jednání o sanaci škod po těžbě uranu
Vláda dnes na dva týdny odložila jednání o odstraňování škod po těžbě uranu v oblasti Stráže pod Ralskem. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády. Sanace by měly trvat do roku 2042 a stát budou 31,3 miliardy korun. Náklady ale nezatíží státní rozpočet, protože sanace ekologických škod bude financována z prodeje privatizovaného majetku a dalších zdrojů. Materiál vládě za dva týdny předloží ministr průmyslu a obchodu (MPO) a ministr financí.
"V rámci celého procesu zahlazování následků hornické činnosti, který probíhá v několika lokalitách České republiky, je právě odstraňování následků chemické těžby uranu ve Stráži pod Ralskem finančně i technicky nejnáročnější. Odstraňuje se tu jedna z největších škod na životním prostředí v České republice," uvedl mluvčí MPO Jiří Sochor.
Součástí předkládaného materiálu je také návrh smlouvy mezi ministerstvem financí a státní společností Diamo, která je za odstraňování škod odpovědná, o způsobu financování sanací. Objemy přidělených prostředků mají být MPO schvalovány v pětiletých cyklech prostřednictvím aktualizovaných technických projektů. Zároveň bude vládě pravidelně předkládána zpráva o účelnosti vynakládaní peněz za uplynulé období.
Ve Stráži pod Ralskem a Hamru na Jezeře se uran těžil od konce 60. let minulého století. Vytěžilo se ho tam kolem 25.000 tun, což představovalo čtvrtinu produkce České republiky. V zemi tam podle odhadů leží ještě kolem 115.000 tun, vytěžit by ale bylo možné jen asi polovinu. K radikálnímu útlumu těžby uranu v Česku přistoupily úřady v 90. letech z ekologických důvodů.
Jediným místem nejen v Česku, ale i v celé střední Evropě, kde se uran v současné době ještě těží, je Rožná na Žďársku. Zde se uran těží více než půl století a přestože již několikrát bylo avizováno ukončení těžby, měla by trvat ještě tři až pět let. Zásoby v oblasti jsou a podle těžařů je jejich dobývání stále rentabilní. Loni se v Rožné vytěžilo 240 tun uranu.
Podle pracovní verze aktualizované státní energetické koncepce počítá stát do budoucna se širokým využitím jaderné energie. Vlastní zdroje uranu by se proto státu hodily. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se již několikrát vyjádřil, že rozšíření těžby uranu by v budoucnu bylo za určitých podmínek možné.