Neděle, 19. ledna 2025

Výkladový slovník environmentálních výrazů

Environmentální prohlášení typu III

(type III environmental declaration)

je III. typem environmentálního značení. V podstatě se jedná o deklaraci, která provází produkt a informuje o jeho hlavních dopadech na životní prostředí z hlediska jeho životního cyklu. Vedle vlivů posouzených normalizovanou metodou LCA může výrobce uvést i další důležité parametry. Environmentální prohlášení typu III je normalizováno normou ČSN ISO 14025, kde je definováno jako:

"environmentální prohlášení (viz) poskytující kvantifikované environmentální údaje používající předem stanovené parametry (založené na normách řady ISO 14040) a tam, kde je to relevantní, doplňkové environmentální informace, které mohou být kvantitativní nebo kvalitativní."

Podobně jako u environmentálního značení typu I (ekolabelingu) existuje i v tomto případě Program environmentálních prohlášení typu III provozovaný určitou organizací, která vybírá produktové kategorie, tj. druhy produktů (výrobků nebo služeb) pro které pak stanoví pravidla na vypracování environmentálního prohlášení typu III. Hlavní rozdíl mezi ekolabelingem a environmentálním značením typu III spočívá v tom, že u ekolabelingu byly přímo stanoveny hodnoty ekologických kritérií, které musely výrobky pro udělení ochranné známky splnit a z udělení ochranné známky u ekolabelingu nevyplývalo, jak moc se konkrétní hodnoty u příslušných výrobků liší od hodnot stanovených ve směrnici. Výrobky označené ochrannou známkou měly sice mít nižší negativní vliv na životní prostředí než výrobky neoznačené, ale už nebylo možné je porovnávat mezi sebou a vybrat výrobek s nejnižším dopadem. Navíc se výrobky porovnávaly jen z hlediska určitých vybraných parametrů a ne z hlediska jejich životního cyklu čili se zahrnutím všech stádií, jimiž musí každý výrobek projít, tj. stádium získávání surovin a materiálů, výroba, použití a odstraňování produktu jako odpadu.

Výhoda environmentálního prohlášení typu III spočívá v tom, že jednotným způsobem stanovuje dopady produktů na životní prostředí, a to za jejich celý životní cyklus, takže získané výsledky může zákazník dobře porovnat a vybrat z nabízených alternativních produktů ten, jehož dopad na životní prostředí je opravdu nejnižší. Této skutečnosti se využívá v tvorbě environmentálních prohlášení o produktu, označovaných zkratkou EPD z angl. výrazu Environmental Product Declaration (viz).

Literatura:

1)ČSN ISO 14025:2006 Environmentální značky a prohlášení - Environmentální prohlášení typu III - Zásady a postupy.

2)Sdělení o vydání Pravidel Národního programu environmentálního značení, Pravidla Ministerstva životního prostředí k realizaci Národního programu environmentálního značení, Věstník MŽP č. 8, str. 2-17, srpen 2007

 

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů